Podsumowanie pracy rocznej Domowego Kościoła

Wrzesień to miesiąc, w którym rozpoczyna się nowy rok formacyjny DK. To także czas, kiedy spotykają się odpowiedzialni Domowego Kościoła, aby podsumować pracę roczną Wspólnoty. W tym roku spotkanie odbyło się w dniach od 06 do 08 września 2024 r., w siedzibie Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Trud zorganizowania spotkania podjęli po raz kolejny Małgorzata i Jacek Karbownik ustępująca para diecezjalna archidiecezji częstochowskiej.

Pierwszym punktem podsumowania było spotkanie kręgu centralnego, które rozpoczęło się o godzinie 17:00, w którym uczestniczyli: Małgorzata i Tomasz Kasprowicz – para krajowa, moderator krajowy Domowego Kościoła ks. Damian Kwiatkowski, Elżbieta Kozyra i Maria Różycka z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła – sekretariat DK, pary filialne: Dorota i Jacek Skowrońscy filia pelplińska, Jolanta i Piotr Soroka filia poznańska, Alicja i Piotr Kuropkowie filia śląska, Urszula i Andrzej Rychliccy filia krakowska, Renata i Józef Nowakowie filia lubelska, Beata i Krzysztof Krawczykowie filia warszawska, Renata i Dariusz Borkowscy skarbnicy krajowi oraz przyjmujące posługę par filialnych, małżeństwa: Marta i Artur Kołaczek f. warszawska, Małgorzata i Jacek Karbownikowie f. śląska. W spotkaniu uczestniczył moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek. O godzinie 19.45 rozpoczęło się przygotowanie do Eucharystii, której przewodniczył moderator generalny. Po wspólnie przeżytej Mszy Świętej członkowie kręgu centralnego udali się na dalszą część spotkania.

Sobota rozpoczęła się Namiotem Spotkania i modlitwą Jutrzni, którą prowadził biskup pomocniczy archidiecezji Częstochowskiej ks. Andrzej Przybylski. Pokrzepieni strawą duchową i cielesną – wspólnym śniadaniem, wszyscy obecni spotkali się w sali konferencyjnej na zawiązaniu wspólnoty. Przy stole prezydialnym zasiadł ks. biskup Andrzej Przybylski, ks. Marek Sędek, ks. Damian Kwiatkowski oraz para krajowa Małgorzata i Tomasz Kasprowicz. Po przywitaniu przez parę krajową przybyłych księży moderatorów z poszczególnych diecezji, Elżbiety Kozyry i Marii Różyckiej z INMK, par diecezjalnych, par odpowiedzialnych z Austrii i Słowacji, Czech oraz par odpowiedzialnych za kontakty z zagranicą (Bożena i Hubert Pietrasowie – kontakty z DK w Europie Wschodniej, Iwona i Andrzej Bernachowie – Europa Południowa, Beata i Jarosław Bernatowicz – Europa Zachodnia, Dorota i Piotr Michnowscy – kręgi w USA), zebrani wysłuchali konferencji ks. biskupa Andrzeja Przybylskiego na temat powołania. Ksiądz biskup przedstawił wiele aspektów związanych z odczytywaniem i podejmowaniem powołania. Mówił o powołaniu jako odkrywaniu tożsamości, ukazał również, że „nie ma ludzi niepowołanych”. Konferencja stała się wstępem do pracy w grupach, po której nastąpiło dzielenie się tym, co zostało podczas nich wypracowane.

W części popołudniowej odbyły się spotkania kręgów filialnych, a wieczorem o godzinie 19.15 sprawowana była Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka delegata KEP do spraw Ruchu Światło Życie, podczas której nastąpiło przekazanie posług przez dwie pary filialne, szesnaście par diecezjalnych i parę odpowiedzialną z Austrii.

Niedziela to czas podsumowań, którego dokonali para krajowa Małgorzata i Tomasz Kasprowicz wraz z moderatorem krajowym DK ks. Damianem Kwiatkowskim. Prezentację ukazującą liczebność członków Domowego Kościoła w kraju i za granicą, ilość kręgów oraz dane dotyczące rekolekcji, które odbyły się w minionym roku formacyjnym, przygotowała i zaprezentowała jak co roku Maria Różycka z INMK. Moderator generalny RŚŻ ks. Marek Sędek przekazał zebranym informacje dotyczące funkcjonowania nowo wybudowanego na szczycie Kopiej Górki Centrum KWC, jednocześnie zapraszając do udziału w odbywających się tam rekolekcjach i wydarzeniach. Skarbnicy DK Renata i Dariusz Borkowscy przedstawili kwestie związane z pełnioną przez nich posługą. Ważne informacje dotyczące dzieł ewangelizacji i misji (aplikacja małżeńska i wirtualna choinka) przekazał Artur Kołaczek, para filialna filii warszawskiej.

Podczas spotkania obecna była diakonia słowa, czyli Wydawnictwo NATANAEL i Wydawnictwo Ruchu Światło Życie. Dzięki ich posłudze uczestnicy podsumowania mogli zaopatrzyć się w materiały formacyjne, ciekawe publikacji oraz wiele innych artykułów związanych z RŚŻ. Wszystkie sprawowane Eucharystie i modlitwy Jutrzni ubogaciła niezrównana diakonia muzyczna, w której posługiwały pary diecezjalne i nie tylko.

Czas tegorocznego podsumowania wypełniony był modlitwą, pracą i wzajemną służbą, w której nie brakowało miłości braterskiej. Na rozesłanie uczestnicy otrzymali błogosławieństwo, którego udzielił ks. Damian – moderator krajowy DK w trakcie Mszy Świętej kończącej spotkanie.

Beata i Krzysztof Krawczykowie
ustępująca para filialna filii warszawskiej