W dniach 26-30 października 2021 r. odbyła się Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin pierwszego stopnia w Walsingham – znanym od średniowiecza miejscu objawień Maryjnych w Anglii i jednym z najstarszych miejsc pielgrzymkowych związanych z kultem Maryjnym w Wielkiej Brytanii.
Uczestnicy zakwaterowani byli w Domu Pielgrzyma (Elmham House) w pobliżu Bazyliki Matki Bożej z Walsingham – Narodowego Sanktuarium Maryjnego Wielkiej Brytanii. Miejsce to nazywane także „Angielskim Nazaretem” w przeszłości przyciągało pątników z całej Europy. Mimo iż kult Maryjny w Walsingham został zatrzymany w okresie reformacji, dziś szacuje się, że miejsce to odwiedza do pół miliona pielgrzymów (katolików i anglikanów). Pod koniec października tego roku Walsingham gościło także „pielgrzymów” ze wspólnoty Domowego Kościoła na rekolekcjach ORAR I.
Rekolekcje zorganizowane przez Barbarę i Marcina Gorlo poprowadził ks. dr Marek Bednarski – biblista i wykładowca, proboszcz parafii katedralnej w Ełku. W kapłańskiej posłudze wspierał go ks. Wiesław Garbacz – proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Weston-super-Mare i moderator kręgu w Devon. Moderatorami rekolekcji byli Iwona i Karol Marchel – para z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w posługiwaniu w Domowym Kościele (m.in. była para diecezjalna w diecezji ełckiej), wieloletni organizatorzy i moderatorzy rekolekcji czterodniowych i 15-dniowych.
W rekolekcjach udział wzięło 15 małżeństw z dziećmi z Anglii i Walii (67 osób). Intensywny czas czterodniowych rekolekcji koncentrował się wokół głównych zagadnień: Światło-Życie, Nowy Człowiek, Nowa Wspólnota, Nowa Kultura. Jesteśmy przekonani, że konferencje i spotkania w grupach przeplatane modlitwą i Eucharystią doprowadziły uczestników do zrozumienia celu i istoty duchowości Domowego Kościoła oraz programu Ruchu Światło-Życie. Rekolekcje w tak klimatycznym miejscu, gdzie na każdym kroku czuło się historię, sprzyjały pogłębionej refleksji nad doświadczeniem Ruchu.
Każdy na swój sposób przeżył ten wyjątkowy czas, o czym świadczyły wypowiedzi podczas „godziny świadectw”. Wielką łaską była okazja do dialogu małżeńskiego, kilkoro uczestników rekolekcji dołączyło do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Duchowym doświadczeniem była także (w czasie dla rodziny) krótka pielgrzymka „świętą milą”, którą to uczestnicy szli odmawiając różaniec – niektórzy boso, jak nakazywała lokalna tradycja.
Rekolekcje ORAR I w Walsingham to była nie tylko świetna okazja do wizyty w historycznym miejscu objawień Maryjnych, ale także okazja do spotkania ze wspaniałymi polskimi małżeństwami. Ufamy, że przeżycie tych rekolekcji otworzyło nas na Boga, który ma moc trwale przemienić nasze życie w wymiarze osobistym, małżeńskim, rodzinnym i wspólnotowym.
Chwała Panu!
Ania i Mikołaj Świdzińscy
para łącznikowa DK, Walia
Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii