Przejdź do treści

List do wspólnot rodzinnych 176

Wprowadzenie do konspektów

Konspekt X 2024

Alleluja!

„Pozostańmy przy tym obrazie, bowiem głoszenie Boga bliskiego to zachęta, aby myśleć o sobie jako dziecku, które idzie trzymane za rękę przez tatę – wszystko jawi się mu inne. Wielki i tajemniczy świat staje się bliski i bezpieczny, bo dziecko wie, że jest chronione. Nie boi się i uczy się otwierać – spotyka innych ludzi, znajduje nowych przyjaciół, z radością uczy się tego, czego nie wiedziało, a potem wraca do domu i opowiada wszystkim o tym, co widziało, podczas gdy wzrasta w nim pragnienie, by dorosnąć i robić to, co widziało, że robił tato. Dlatego właśnie Jezus wychodzi od tego, dlatego bliskość Boga jest pierwszym przesłaniem; będąc blisko Boga, przezwyciężamy lęk, otwieramy się na miłość, wzrastamy w dobru i odczuwamy potrzebę i radość głoszenia.

Jeżeli chcemy być dobrymi apostołami, musimy być jak dzieci – usiąść «na kolanach Boga» i stamtąd patrzeć na świat z ufnością i miłością, aby dawać świadectwo, że Bóg jest Ojcem, że tylko On przemienia nasze serca i daje nam tę radość i ten pokój, których sami nie możemy osiągnąć” (papież Franciszek, Anioł Pański, 18.06.2023 r.).

Bliskość jest fundamentalnym aspektem ludzkiego doświadczenia, kształtującym nasze relacje, samopoczucie oraz poczucie przynależności. W świecie, który staje się coraz bardziej zglobalizowany i zdigitalizowany, znaczenie bliskości nabiera nowego wymiaru. Bliskość nie dotyczy jedynie fizycznej obecności, ale także emocjonalnych i psychologicznych więzi, które łączą nas z innymi ludźmi. Może przejawiać się w różnych formach, od ciepłych uścisków po głębokie rozmowy, a jej brak może prowadzić do poczucia izolacji i samotności.

W obecnym numerze „Listu DK”, który został poświęcony tematowi: BYĆ BLISKO, redakcja poczyniła starania przyjrzenia się różnym aspektom bliskości, jej wpływowi na nasze życie oraz sposobom, w jakie możemy ją budować i utrzymywać w naszych codziennych relacjach. W dziale „Katechumenat rodzinny” autorzy poprzez własne doświadczenie wskazują, iż bliskość w rodzinie jest nieocenionym źródłem wsparcia, miłości i bezpieczeństwa. Umożliwia rozwój zdrowych i trwałych relacji, które pozytywnie wpływają na jakość życia wszystkich jej członków. Budowanie i pielęgnowanie bliskości rodzinnej to inwestycja w przyszłość, która przynosi liczne korzyści zarówno indywidualne, jak i społeczne. Poszczególne artykuły ujęte w naszym kwartalniku ukazują bliskość jako pojęcie wielowymiarowe. Odnosi się ono do różnych aspektów relacji międzyludzkich. Skoro bycie blisko z kimś nie ogranicza się jedynie do fizycznej obecności, to winniśmy pojmować ją w kategoriach duchowej, emocjonalnej, psychologicznej i społecznej. Zapraszamy do refleksji nad tym, co oznacza dla nas być blisko i jak możemy pielęgnować te bezcenne więzi w świecie pełnym wyzwań i ciągłych zmian.

W tym roku formacyjnym, tak jak to już zapowiadaliśmy w czerwcowym numerze „Listu DK”, rozważać będziemy Modlitwę Pańską. Poprzez refleksję nad jej słowami jesteśmy zaproszeni, by jeszcze bardziej pogłębiać swoją relację z Bogiem, zrozumieć Jego wolę i znaleźć duchowe wsparcie w codziennym życiu. Przygotowane konspekty mają służyć jako przewodnik w tej duchowej podróży, pomagając odkryć pełne znaczenie i moc modlitwy, którą dał nam Jezus Chrystus. Rozszerzenie myśli zawartej w konspektach możemy znaleźć w dziele „Z nauczania Kościoła”. W konspektach jak również w materiale uzupełniającym możemy w tym roku znaleźć zaproszenie do podjęcia duchowych ćwiczeń, które mogą być pomocą w pogłębieniu zrozumienia i doświadczenia modlitwy „Ojcze nasz”, pogłębiania relacji z Bogiem, większej świadomości Bożej obecności oraz pełniejszego przeżywania codziennego życia w świetle Bożej miłości i opieki.

Szczere podziękowanie za wyjątkową pracę kierujemy do całej redakcji naszego kwartalnika. To dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi, każdy numer „Listu DK” dostarcza bogatych treści, które są nie tylko rzetelnie opracowane, ale również prezentowane w przystępny i interesujący sposób.

Małgorzata i Tomasz Kasprowiczowie
para krajowa DK

ks. Damian Kwiatkowski
moderator krajowy DK

← Wstecz