Przejdź do treści

Dziękuję, że Wy – ludzie Krucjaty – jesteście jednoznaczni. Jesteście świadectwem wierności.

38 Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

Jesteście ludźmi, którzy zmieniają obyczaje świata – nie wiem czy zdajecie sobie z tego sprawę – tymi słowami Ksiądz Piotr Derda, moderator Diakonii Wyzwolenia diecezji poznańskiej powitał pielgrzymów 38. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, którzy zgromadzili się w Bazylice Katedralnej Świętych Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Ostatnia sobota września po raz kolejny minęła pod znakiem wyzwolenia, drogi do wolności – pod znakiem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Na miejsce tegorocznej pielgrzymki wybrano Poznań – miasto, które świętuje w tym roku 1050 lecie powstania najstarszego polskiego biskupstwa, na którego czele stał biskup Jordan. Był to czas skupienia, modlitwy, świadectwa i świętowania Wspólnoty.

Nie wystarczy dobra wola, czy szumna deklaracja trzeźwości – nieustannie potrzeba nam łaski uświęcającej. Bądźcie wierni – wierni danemu słowu – mówił biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, delegat Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył nabożeństwu Słowa Bożego, a także towarzyszył pielgrzymom w czasie całego trwania spotkania w Poznaniu.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka to Ci, którzy potrafią TOWARZYSZYĆ  ludziom, którym powinęła się noga. To ludzie, którzy chcą służyć w najtrudniejszej walce jaką jest walka o godność człowieka, by ten dostrzegł tą prawdziwą wartość jaką jest bycie Dzieckiem Bożym. Bo prawdziwa wolność jest budowana na wolności Dzieci Bożych. Spójrzcie na to, że każdy system filozoficzny, czy „sztuka bycia” kategoryzuje ludzi na lepszych i gorszych – a Bóg tego nie robi, każdy na równi jest Dzieckiem Bożym. (…) Pan Bóg działa we współpracy z człowiekiem – nie pozwalajmy sobie na to, by wszystko zrzucać na Pana Boga. Bycie wolnym człowiekiem to sposób na życie. Tym wspaniałym sposobem na życie musimy zarażać młodych – bo rozejrzyjmy się wokół, młodzi tutaj są ale jest ich niewielu. Dajmy im przestrzeń współpracy, dajmy im możliwości – mówił ks. Wojciech Ignasiak, odpowiedzialny za Centralną Diakonię Wyzwolenia i Diakonię Wyzwolenia archidiecezji katowickiej.

To, że żyjecie w taki sposób jest ważne dla Waszego życia, więc jest ważne dla całej Wspólnoty Kościoła, nigdy w to nie wątpcie – mówił w homilii w czasie Eucharystii biskup pomocniczy diecezji poznańskiej Damian Bryl – Sługa Boży Franciszek Blachnicki mówi o jednoznaczności, która w KWC jest kluczowa – a to w dzisiejszym mętnym świecie jest bardzo ważne. Dziękuję, że Wy – ludzie Krucjaty – jesteście jednoznaczni. Jesteście świadectwem wierności – to nie tylko ważny i kształtujący wybór ale to ciągłe wybieranie na nowo. Dziękuję Wam, za tę wierność – bo to świadectwo tak bardzo wyróżnia się w tym relatywnym świecie. Świadectwo wyrzeczenia i ofiary– to również Wy – bo ofiara w społeczeństwie, gdy tak bardzo celebruje się i wychwala przyjemność, użycie, beztroskę. Dziękuję Wam za to świadectwo wyrzeczenia.

Biskup zaprosił wszystkich zgromadzonych do Jubileuszu – czyli wspominania i świętowania, do wyznawania wiary. Jubileusz powstania biskupstwa w Poznaniu ma być czasem wyznawania wiary, w to, że Jezus Chrystus jest w Kościele i to On jest Jego fundamentem – ponad tym, jak wielkie są grzechy Jego wyznawców.

Kilka chwil po Eucharystii pielgrzymi wyruszyli na Drogę Krzyżową wędrując ulicami w pobliżu poznańskiej katedry. Rozważając stacje Drogi na Krzyż wybrzmiewały świadectwa kilku pielgrzymów – niepijących alkoholików, ludzi którzy otarli się o alkoholizm, ludzi, których Krucjata uchroniła od życiowej klęski. Dziś się nie boję, wcześniej ogarniał mnie ogromny strach. Trwanie w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka dało mi poczucie męskości i świadomość tego, że ja żyjąc w trzeźwości jestem bezpieczeństwem dla mojej rodziny – mówił jeden z świadczących.

Biskup Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w swoim liście do pielgrzymów odczytanym na pielgrzymce wzywał: Proszę Was, abyście w swojej pracy ewangelizacyjnej, w dawaniu świadectwa prawdziwej wolności będącej darem Jezusa Chrystusa, byli heroiczni. Jako członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka odważnie podejmijcie dzieła i zadania najtrudniejsze w środowisku, w którym żyjecie. Niech dla Was nie będzie osób przekreślonych, spraw nie do załatwienia, sytuacji bez wyjścia. Niech mocą dla Was będzie Ten, który ku wolności nas wyswobodził, Jezus Chrystus (por. Ga 5,1).

Po zakończonej modlitwie celebrowano Wspólnotę na Agapie na świeżym powietrzu. Stoły uginały się od jedzenia, gwar rozmów huczał nad tłumem pielgrzymów, a spotkanie zwieńczyły wspólne tańce pod opieką Lednickich tancerzy.

Odwaga, świadectwo, wierność wyborom i jednoznaczność – to słowa, które mają się kojarzyć z ludźmi Krucjaty. I rzeczywiście tak jest, bo Krucjata Wyzwolenia Człowieka to towarzyszenie tym, którzy nie mogą wyzwolić się o własnych siłach. A taki towarzysz musi mocno stąpać po Ziemi. Pielgrzymka KWC to doświadczenie męstwa i siły ludzi Krucjaty, to doświadczenie wielkości tego dzieła. Spotkajmy się na tej pielgrzymce za rok – spotkasz się z mocą modlitwy, zderzysz się z niewyobrażalną odwagą głoszenia świadectwa, spotkasz się z siłą wojska.

Tekst: Alicja Cyganik – za : www.oaza.pl
zdj. Paweł Maciejewski

← Wstecz