Przejdź do treści

Dom dzisiaj

stary dom_od frontuW 1979 roku, podczas Podsumowania oaz rodzin, ks. Franciszek Blachnicki powiedział, m.in. że w sytuacji, kiedy oazy rodzin są gałęzią Ruchu najbardziej się rozwijającą, wyłania się konieczność (…) utworzenia stałej siedziby, która byłaby Centralą Ruchu Kościoła Domowego, sekretariatem i redakcją, a jednocześnie byłaby wzorcową Oazą Rodzin w okresie wakacyjnym. Myśli się o przygotowaniu do tych celów siedziby w Krościenku (por. List DK nr 22). Dziś, po latach, dziękujemy Panu, że w tak przedziwny i niepojęty sposób realizuje swoją wolę, za to, że możemy uczestniczyć w tym, co jest realizacją zamiarów Sługi Bożego.

Przez 28 lat Dom pełnił funkcję domu rekolekcyjnego, funkcjonującego sezonowo – głównie podczas wakacji, niekiedy również w ciągu roku. We wrześniu 2001 r. została tu przeniesiona z Krakowa siedziba Sekretariatu DK, razem z Archiwum. Osoby delegowane z INMK do tej posługi (Elżbieta Kozyra i Anna Górna) zamieszkały w Krościenku na stałe. Po roku Annę Górną zastąpiła Maria Różycka.
Od ponad 40 lat w Domu na Jagiellońskiej odbywają się ogólnopolskie, 15-dniowe oazy rodzin (podczas wakacji), a także krótsze rekolekcje i sesje tematyczne.
Oprócz rekolekcji DK w Domu odbywają się także różne spotkania odpowiedzialnych DK (jak np. doroczne dni skupienia Kręgu Centralnego połączone ze spotkaniem roboczym). Dom służy również innym grupom przeżywającym tu swoje rekolekcje, m.in. od kilku lat na Jagiellońskiej odbywa się jedna z serii rekolekcji INMK. Z Domu korzystają także kapłani odbywający swoje rekolekcje.
Z noclegów w Domu korzystają uczestnicy ogólnopolskich spotkań Ruchu Światło-Życie oraz rekolekcji organizowanych w Centrum Ruchu na Kopiej Górce.

oba domyDom odwiedzają liczne grupy, podczas wakacji jak i w ciągu roku. Są to oazy i inne grupy rekolekcyjne przebywające na Podhalu i w okolicach, jak również grupy i pielgrzymki przyjeżdżające do grobu Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
Przez cały rok Dom odwiedzają (także telefonują lub piszą) osoby, dla których to miejsce jest drogie i bliskie, a także ci, którzy potrzebują informacji i porady dotyczących rekolekcji i formacji w DK. Łączy się z tym również udostępnianie archiwum DK, zwłaszcza tym, którzy zbierają materiały do pracy naukowej. Osoby posługujące w Sekretariacie DK zajmują się również redakcją i wysyłką materiałów formacyjnych DK.

stary dom_od tyłu

 

W „starym” Domu jest 11 pokoi, w których może mieszkać ok. 35 osób. Pokoje są przygotowane dla rodzin z dziećmi.
Na parterze znajduje się kuchnia (w najbliższej przyszłości planowana jest jej modernizacja), jadalnia, w której mieści się do 60 osób oraz zmywalnia dostosowana do współczesnych wymogów sanitarnych.

 

nowy dom

 

W nowym budynku jest 8 pokoi z łazienkami – dostosowanych dla rodzin z dziećmi, oraz 2 mniejsze, jedno- lub dwuosobowe. Na parterze znajduje się sala konferencyjna oraz aneks kuchenny.

kaplica1

 

Najważniejsze miejsce w Domu to kaplica p.w. Świętej Rodziny, poświęcona 3 maja 2004 r.

bazylika większaNa terenie Ośrodka znajduje się również kaplica, większa od tej domowej, gdzie podczas letnich oaz sprawowana jest Eucharystia. Także to miejsce wymaga remontu – planowane jest wykonanie izolacji oraz ogrzewania, tak by kaplica mogła być używana także w sezonie zimowym.

boiskoWokół Domu jest spory teren i dużo zieleni. Znajduje się tu boisko i plac zabaw dla dzieci, a także pomieszczenie zwane „oratorium”, gdzie dzieci, w czasie zajęć rodziców, mają swoje spotkania i zajęcia z diakonią wychowawczą.

Funkcjonowanie Domu nie byłoby możliwe gdyby nie liczni ludzie z DK i nie tylko, którzy za to miejsce czują się odpowiedzialni, bo jest im drogie i bliskie, i w związku z czym przyjeżdżają tu, wykonują przeróżne prace w domu i w jego otoczeniu, posługują podczas wakacji, dzielą się swoim czasem, umiejętnościami, a nierzadko również i środkami materialnymi. Dzięki nim w tym miejscu może wypełniać się to, o czym mówił i co zostawił nam niejako w testamencie Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.