Rekolekcje dla par diecezjalnych – Gniezno 2024

Podczas ostatniego weekendu września uczestniczyliśmy w Rekolekcjach dla Par Diecezjalnych rozpoczynających posługę, prowadzonych przez Diakonię Kręgu Centralnego Domowego Kościoła.            Przyjeżdżając do Gniezna mieliśmy wiele wątpliwości, czy podołamy powierzonym nam zadaniom? Im więcej myśleliśmy o sobie i o swojej nowej roli, tym więcej pojawiało się niepewności i lęku. Czuliśmy, że musimy odwrócić swój wzrok od siebie i swoich słabości, a skierować go na Chrystusa. Czas rekolekcji utwierdził nas w takiej postawie. Pozwolił nam odkryć sens posługi pary diecezjalnej i głębiej wejść w temat roku „Powołani do misji”.
Pan Bóg przemawiał do nas w słowach Ewangelii, które towarzyszyły nam w Namiocie Spotkania, podczas Eucharystii i dzielenia się Słowem Bożym. Obrazy Winnego Krzewu i Chrystusa obmywającego nogi ukazywały nam prawdziwy sens i cel posługi. Zdaliśmy sobie sprawę, że żadne nasze działania nie przyniosą owoców, jeżeli nie będą mocno zakorzenione w Chrystusie. Jeżeli nie będziemy  nieustannie jednoczyć się  z Nim w Sakramentach i modlitwie, sami szybko uschniemy, a to co będziemy ofiarowywać Wspólnocie nie będzie miało żadnej wartości.  Zrozumieliśmy, że musimy codziennie gorąco Go prosić, aby obmywał nasze nogi, byśmy uczyli się od Niego, jak mamy służyć innym.
Podczas rekolekcji odkryliśmy, że podstawowym celem naszej misji jest stałe pogłębianie naszej duchowości małżeńskiej oraz wskazywanie innym i prowadzenie ich do Chrystusa, tak jak czyniła i czyni to Maryja. Tylko wtedy będziemy mogli prawdziwie realizować zadanie wynikające z Zasad Domowego Kościoła, jakim jest dbanie o formację powierzonych nam małżeństw. Uświadomiliśmy sobie, że w naszej posłudze nie tylko powinniśmy być posłuszni wszystkim Zasadom, ale zawsze postępować w duchu miłości do drugiego człowieka.
Dziękujemy Panu Bogu za czas rekolekcji, za Wspólnotę, w której mogliśmy odkrywać sens powołania do misji. Wracamy do naszych zadań umocnieni Słowem Bożym oraz bogactwem przekazanych nam treści. Jesteśmy poruszeni świadectwem Diakonii prowadzącej rekolekcje, pokazującej w jaki sposób równi posługują równym. Dzięki temu widzimy, że dana posługa ma swój określony czas, że się nie kończy, tylko zmienia. Pozwala nam to spojrzeć na służbę w Domowym Kościele całościowo: docenić i korzystać z tego, co pozostawili nam nasi poprzednicy i myśleć o tych, którzy obejmą posługę po nas.
Wierzymy, że czas naszej posługi jest kolejną szansą dla naszego małżeństwa, aby być blisko Chrystusa i jeszcze bardziej żyć Jego Ewangelią.

Anna i Jarosław Soleccy
archidiecezja gdańska

Aktualny temat roku „Powołani do Misji”, który wdzięcznie zaprasza Wspólnotę DK do pogłębionej refleksji nad odkrywaniem nowej dynamiki misyjności Kościoła również w wymiarze małżeńskim, nabrał dla nas szczególnej wymowy w kontekście otrzymania nominacji na Parę Diecezjalną. Po podjęciu przez nas posługi na Spotkaniu Odpowiedzialnych DK w Częstochowie, kolejnym etapem wprowadzającym w tematykę diecezjalnych zadań było uczestnictwo w Rekolekcjach dla Par Diecezjalnych, które odbyły się 27-29 września 2024 w Gnieźnie.
W gościnnych wnętrzach Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego wraz z nowo wybranymi parami diecezjalnymi oraz moderatorem diecezjalnym DK z diecezji gnieźnieńskiej ks. Bartoszem zostaliśmy serdecznie powitani przez Parę Krajową Małgorzatę i Tomasza Kasprowiczów wraz z towarzyszącą im diakonią małżeństw, w której służyli: Skarbnicy DK oraz Lubelska Para Filialna. W sobotę skład diakonii uzupełnił swoją obecnością Ks. Damian Kwiatkowski Moderator Krajowy DK.
Od samego początku ujęła nas atmosfera miejsca i tematyka rekolekcji. Mieliśmy szansę doświadczyć w wymiarze duchowym, ewangelicznej refleksji nad powołaniem uzupełnionej o praktyczne spojrzenie na określone cele i zadania odpowiedzialności na poziomie diecezjalnym. Rekolekcje obok głębokich i ważnych treści pozwoliły nam nawiązać relacje z innymi parami diecezjalnymi i wymienić się tak nowymi dla nas doświadczeniami. Jechaliśmy na rekolekcje z nadzieją na zatrzymanie w biegu i wyciszenie serca oraz myśli. Modlitewny charakter przyniósł nam ulgę i wewnętrzną pewność, że Pan powierzając zadania, obdarzy nas siłą i łaskami do ich wykonania. Usłyszeliśmy, że Pan wybrał nas takich, jakimi jesteśmy i, że mamy Mu zaufać, Jego plan jest najlepszy. Musimy pamiętać o naszej jedności otrzymanej dzięki Sakramentowi Małżeństwa i tylko w tej jedności realizować to, co Pan nam powierza. Na nowo odświeżyliśmy w nas świadomość, że warto oprzeć się na ponad 50-letnim doświadczeniu naszego ruchu, który stwarza bezpieczną przestrzeń dla wzrostu duchowego. Czas rekolekcji minął szybko, pozostaje w nas głęboka wdzięczność, za to, że Pan go nam podarował, za Diakonię, która ofiarowała nam Swój czas i doświadczenie. Dziękujemy Dobremu Bogu za to, że zaprosił nas do współuczestnictwa w Bożych zadaniach i służbie.

Chwała Panu,
Agnieszka i Krzysztof Rostkowscy